Pierre Rousseau bordspendyl Louis XV
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PIERRE ROUSSEAU, bordspendyl, 1700-talets mitt, Louis XV, parisarbete, fodral fanérat med sköldpadd, dekor i brännförgylld brons i form av kvinnomaskaroner, akantusblad samt krönt med putto, urtavla med i mässing med emaljerade romerska siffror, signerad verk, höjd 61 cm, pendel finns
Skador, slitage, dekorelement saknas, SAV garanterar ej funktionen
661596
2019-07-11