Pierre Rousseau bordspendyl Louis XV

Klubbat för:

10 000 SEK

12 000 SEK

PIERRE ROUSSEAU, bordspendyl, 1700-talets mitt, Louis XV, parisarbete, fodral fanérat med sköldpadd, dekor i brännförgylld brons i form av kvinnomaskaroner, akantusblad samt krönt med putto, urtavla med i mässing med emaljerade romerska siffror, signerad verk, höjd 61 cm, pendel finns

Skador, slitage, dekorelement saknas, SAV garanterar ej funktionen

661596

2019-07-11