Såssnipa Kina 1700-tal Kompaniporslin

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SÅSSNIPA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), Rouenmönstrad, med hänklar, dubbla pipar, profilerad kant, dekor i underglasyrblått, längd ca 19, höjd 7 cm

HISTORIK: Rouen var en fransk tillverkare av fajans och "mjukt porslin", verksamt mellan 1673-1696, starkt influerat av kinesiskt porslin vilket kom till Frankrike via franska ostindiska kompaniet (Compagnie française pour le commerce des Indes orientales) grundat 1664, under 1700-talet kom kineserna att kopiera tillbaka de populära mönstren vilket denna såssnipa är ett exempel på

Smärre nagg, retusch

661649

2019-07-13