Gudmar Olovson skulptur
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUDMAR OLOVSON (1936-2017): Les deux arbres, signerad Gudmar, bronserad konstmassa sk kallbrons, höjd 27 cm (inklusive sockel i vit marmor)
Kallbrons är en sorts konstmassa som skulptören själv har tagit fram.
Större versioner av skulpturen finns i Bois de Boulogne i Paris och i Höllvikens skulpturpark
Smärre slitage
661687
2019-07-12