Rörstrand ´´Svenska slott´´ servisdelar
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖRSTRAND, "Svenska slott", servisdelar, 25 dlr., flintgods, 1900-talets början, tryckt dekor i blått, bestående av: 6 djupa tallrikar, 8 mattallrikar, 1 assiett, 6 förrättstallrikar, 2 mindre djupa tallrikar, 2 uppläggningsfat på fot, längd ca 27 cm
2 tallrikar med nagg, en mindre djup tallrik men en spricka, ställvis missfärgningar och krackelyr, enstaka nagg kan förekomma
661900
2019-07-14