Rörstrand/ Gustavsberg ´´Blå blom´´ teservis

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RÖRSTRAND/ GUSTAVSBERG, "Blå blom", teservis, 32 dlr, benporslin, ca 1870/80-tal, med upphöjda blå blommor mot vit fond, (OBS dekor är den ursprunliga med blommor och ej de senare vindruvor) bestående av: 11 tekoppar med fat i varierande storlek, 1 tekopp utan fat, 14 assietter, 2 tekannor, 2 gräddkannor, 1 sockerskål med lock, 1 vattenkanna, höjd ca 20 cm

Ingår i temaauktion Trädgårdsfest

Fat med en lagning vid kanten, hantaget av tekopp med klämlagning, gräddkanna med klämlagning, hantaget av tekanna med klämlagning, knoppen till locket av en tekanna med en lagning, knoppen till locket av en tekanna har ersätts med en i trä, assiett med klämlagning, vattenkanna med klämlagning

661922

2019-07-30