Nils Eric Justelius, 1-par ljusstakar, tenn empire

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NILS ERIC JUSTELIUS (mästare i Eksjö 1820-1866), ljusstakar, ett par, empire, omkring 1840-tal, tenn, godronnerad ljuspipa, kannylerat skaft, kvadratisk sockel, kulfötter, höjd ca 25 cm

ena staken med lagningar , ljusmanchetter med skador samt något skeva, förmodligen utbytt ljusmanchett på ena

661996

2019-07-14