Fåtöljer, gustavianska, Ephraim Ståhl
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPANSKA FÅTÖLJER, 2 st snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav den ena av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), signerad ES, träskuren dekor av bladstav, volutformade armlän, hörnfleuroner, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, sitthöjd 43 cm
PROVENIENS:
N.M. Åmell Konst & Antikviteter, Stockholm
LITTERATUR:
En fåtölj med förstärkningar och lagningar, kompletterade fotavslut
662027
2019-09-01