Hedvig Gustava Lagercrantz oljemålning 1889

Klubbat för:

5 400 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

HEDVIG GUSTAVA LAGERCRANTZ (1862-1938): Litet barn med mössa, signerad och daterad Ava Lagercrantz 1889, olja på duk, 55x46 cm

Hedvig Gustava "Ava" Lagercrantz studerade bl.a. för professor Jules Lefebvre i Paris. Hon målade porträtt med utomordentlig exakthet, och deltog i Parissalongen 1888-1890, samma period som auktionens utrop tillkom.

Ulf Hallius samling

Zustandsbeschreibung

662142

2019-07-20