Yataghan silver
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
YATAGAN, osmansk, 1700-/1800-tal, fäste av silver med niellodekor, bladet med stämpel, textilklädd balja, bladets längd ca 63, total längd 77 cm
Fäste med bristning och stötskada, balja med spricka och slitage
662152
2019-07-20