Yataghan silver

Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver
Yataghan silver

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

YATAGAN, osmansk, 1700-/1800-tal, fäste av silver med niellodekor, bladet med stämpel, textilklädd balja, bladets längd ca 63, total längd 77 cm

Fäste med bristning och stötskada, balja med spricka och slitage

662152

2019-07-20