Violin och stråke
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
VIOLIN, STRÅKE, 1910-20-tal, Vogtland, Tyskland, modell efter Stradivarius, lock i gran, botten, sarger och snäcka i lönn, längd ca 37 cm, stråken tillverkad av Otto Dürrschmidt, oktagonal stång i fernambuckträ, frosch av ebenholtz, signerad och stämplad.
Medföljer väska samt intyg för både stråke och violin
Åldersrelaterat slitage, SAV rekommenderar att violininen intoneras
662382
2019-07-15