Artur Lindqvist ´´Modell A2´´ karmstolar
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARTUR LINDQVIST, "Modell A2", karmstolar, 6 st, Grythyttan, omkring 1900-talets mitt, ursprungligen formgivna till Stockholmsutställningen 1930, stommar av fjäderstål och träribbor, sitthöjd ca 42 cm, brickor medföljer
Ingår i temaauktion Trädgårdsfest
Slitage, torrsprickor, ställvis rost och förlust av färg, märken, fläckar, ytsmuts
662447
2019-07-30