Artur Lindqvist ´´Modell A2´´ karmstolar

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ARTUR LINDQVIST, "Modell A2", karmstolar, 6 st, Grythyttan, omkring 1900-talets mitt, ursprungligen formgivna till Stockholmsutställningen 1930, stommar av fjäderstål och träribbor, sitthöjd ca 42 cm, brickor medföljer

Ingår i temaauktion Trädgårdsfest

Slitage, torrsprickor, ställvis rost och förlust av färg, märken, fläckar, ytsmuts

662447

2019-07-30