Ring med diamant ca 0.87 ct 18K
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
RING, 18 k guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,87 ct otydliga stämplar, Malmö 1900, diameter ca 6,1x6,2 mm, djup ca 3,8 mm, ringstorlek ca 16,5 mm/51,5, vikt ca 4,9 g, äldre etui medföljer
Gördel med nagg. Kapad kulett. Mindre inneslutningar nära bord/ stjärnfasetter. Äldre gravyr. Diamant uppmätt infattad.
662806
2019-07-27