Jacob Ängman Rosenholm bestickuppsättning

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 79 dlr., silver, GAB, Stockholm 1900-talets andra hälft, för 12 personer, bestående av 12 matknivar längd ca 22,5 cm, 12 matgafflar längd ca 19,5 cm, 12 matskedar längd ca 20 cm, 12 förättsknivar längd ca 16,5 cm, 12 förättsgafflar längd ca 15 cm, 12 desertskedar längd ca 15, 6 smörknivar samt 1 såsslev, fullstämplade, vikt exl. knivar 1870 gram

bruksslitage

662913

2019-08-25