Spegellampett Johan Åkerblad gustaviansk
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETT, förgylld och bronserad, 1700-tal, gustavianskt stockholmsarbete, Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad Å samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor av festonger och medaljonger, höjd ca 66 cm
Slitage, senare bronsering, ljusarmen böjd
663214
2019-07-23