Spegellampett Johan Åkerblad gustaviansk

Klubbat för:

8 400 SEK

8 000 SEK

SPEGELLAMPETT, förgylld och bronserad, 1700-tal, gustavianskt stockholmsarbete, Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad Å samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor av festonger och medaljonger, höjd ca 66 cm

Slitage, senare bronsering, ljusarmen böjd

663214

2019-07-23