Tillbaka till katalog
Ikea brickbord Hällestad
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Beskrivning
IKEA, brickbord, "Hällestad", IKEAs 1700-talsserie, massivt lövträd, bemålat i cremevit, konturerad sarg, brännmärkt IKEA of Sweden Riksantikvarieämbetet Hällestad A.M, svängda ben, höjd 76, 74x58 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål
Konditionsrapport
Bruksslitage
Auktionsnummer:
663712
Datum:
2019-07-22