LC1

LC1
LC1
LC1
LC1
LC1
LC1
LC1
LC1
LC1
LC1
LC1
LC1

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LE CORBUSIER och PIERRE JEANNERET och CHARLOTTE PERRIAND, fåtölj, modell LC1, formgiven omkring 1928, 1970-tal, svartlackerat stål, sitsar och ryggstödd klädda med ursprunglig klädsel i koskinn, märkt Cassina, i stålet LC1 11834, sitthöjd ca 35 cm

Spricka och slitage i skinnet, repor och märken i stålet

663930

2019-07-23