LC1
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LE CORBUSIER och PIERRE JEANNERET och CHARLOTTE PERRIAND, fåtölj, modell LC1, formgiven omkring 1928, 1970-tal, svartlackerat stål, sitsar och ryggstödd klädda med ursprunglig klädsel i koskinn, märkt Cassina, i stålet LC1 11834, sitthöjd ca 35 cm
Spricka och slitage i skinnet, repor och märken i stålet
663930
2019-07-23