Stig Lindberg ´´Ranka´´ servisdelar

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

STIG LINDBERG, "Ranka", servisdelar, 60 dlr., 1900-talets mitt, flintgods, Gustavsberg, bestående av: 5 kaffekoppar med fat, 6 fat, 10 djupa tallrikar, 2 mindre djupa tallrikar, 6 mattallrikar, 4 assietter, 12 förrättallrikar, sockerskål, vattenkanna, såskanna, såsskål med fat, stor karott, liten karott med lock, 2 mindre ovala skålar, 2 större ovala skålar, 5 ovala uppläggningsfat av olika storlekar, längd ca 34 cm, ´´Allmoge´´ vattenkanna medföljer

Locket till mindre karotten med en nagg, slitage, ställvis krackelyr, mindre repor, några enstaka nagg kan förekomma

663934

2019-07-25