Kerstin Hörlin-Holmqvist ´´Triva´´ matbord

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST (1925-1997), matbord fanérat i mahogny, 1900-talets mitt, ur ´´Triva´´-serien, tillverkat för Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping, höjd ca 74 cm, diameter ca 125 cm, 2 iläggsskivor medföljer, ca 50 cm var och en

Bruksslitage, krackelyr, nyligen ompolerats

664018

2019-07-24