Iron Miss Behave

Iron Miss Behave
Iron Miss Behave

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

IRON (född 1973): "Miss Behave", signerad och numrerad "Iron", PT 4/60, digital print, bildmått ca 60x39

HISTORIK:

Konstnären om motivet:
"Motivet "Miss Behave" föreställer en elegant och sofistikerad kvinna med långklänning som poserar med en krona på huvudet, en banderoll snett över bröstet och en stor bukett blommor i famnen likt hur kvinnor porträtteras och visas upp på skönhetstävlingar. Min passion för att skapa tar sig i uttryck i allt jag gör. Själva skapandet är som en lek för mig, men uppdraget tar jag på stort allvar".

664261

2019-07-24