Bordsutensilier Wilkens & Söhne

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BORDSUTENSILIER, 6 dlr, förgyllt silver, 1800-talets andra hälft, rokokostil med genombruten blomster, - och snäckskal dekor, M H Wilkens & Söhne, Bremen-Hemelingen, Tyskland, bestående av: 3 saltkar med glasinsatser samt saltskedar, 2 sockerskålar med glasinsatser samt sockerskedar, senapskar med ben och glasinstats samt senapsked, höjd ca 8.5 cm, totalvikt (exl glas) ca 556 g

Bruksslitage, ställvis förlust av förgyllning, ställvis anlöpning

664366

2019-07-25