Reflektorer
Klubbat för:
1 400 SEK
Arviointi
1 500 SEK
Kuvaus
REFLEKTOR, 2 st, brons, ca 1900, bestående av 1 Volta Azimuth reflector, patent nr 6489 och en liknande, ej signerad, höjd ca 14 cm, etui medföljer
Används för att hitta den horisontella vinkeln mellan vektorn mellan observatören och ett himmelskt eller landobjekt och vektorn mellan observatören och sanna norr.
Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"
Kuntoraportti
Slitage, damm, rost, spegeln på en saknas, spegeln på den andra är skadad
664421
Päivämäärä:
2019-07-26