Reflektorer

Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer
Reflektorer

Klubbat för:

1 400 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

REFLEKTOR, 2 st, brons, ca 1900, bestående av 1 Volta Azimuth reflector, patent nr 6489 och en liknande, ej signerad, höjd ca 14 cm, etui medföljer

Används för att hitta den horisontella vinkeln mellan vektorn mellan observatören och ett himmelskt eller landobjekt och vektorn mellan observatören och sanna norr.

Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"

Kuntoraportti

Slitage, damm, rost, spegeln på en saknas, spegeln på den andra är skadad

664421

Päivämäärä:

2019-07-26