Linnedukar (4) från restaurang Bacchi Wapen

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BACCHI WAPEN, 4 stycken linnedukar, försedda med Bacchi Wapens logga, samt årtalet 1946, dukarnas storlek 150x150

HISTORIA: Föregångaren till Bacchi Wapen var Källaren Hoppet som öppnades 1813 av vinskänken Adolph Ludvig Simon vid Järntorgsgatan 61 (nuvarande nr 5) och hörnet Södra Dryckesgränd 4. Källaren Hoppet blev senare omdöpt till Bacchi Wapen som syftar vinguden Bacchus.

Nuvarande byggnad uppfördes 1940 sedan man rivit det förfallna huset från 1600-talet som stod på tomten. Bacchi Wapen återuppstod i bottenvåningen och i de gamla, bevarade källarvalven. Arkitekt var Ernst Grönwall. Bacchi Wapen innehades under perioden 1940-1953 av källarmästare Julius Carlsson.

Krogen drevs under många år av Hasse Wallman och Bosse Parnevik. Många kända artister uppträdde på Bacchi Wapen bland andra Cornelis Vreeswijk, Lill-Babs, Lill Lindfors, Jan Malmsjö, Hjördis Petterson, Lars Berghagen, Rockfolket, Laila Westersund, Maritza Horn, Gösta Linderholm, Sveriges Jazzband, Bernt Dahlbäck, , Eva Rydberg och Ewa Roos, Jarl Borssén, Owe Thörnqvist, Kalle Sändare.

Bacchi Wapen gick i konkurs 2002 men öppnades igen 2004 under namnet Bacchi Bar, och öppnades åter 2007 som mix/gaykrogen "Pigalle". Sedan år 2009 finns en filial av restaurangkedjan O´Learys i dessa lokaler. Över porten Järntorgsgatan 5 påminner en jugendinspirerad utsmyckning med två putti som håller initialerna "B" och "W" om den tidigare verksamheten. Källa: https://sv.wikipedia.org/wiki/Bacchi_Wapen tagen 2019.07.19

Bruksslitage, fläckar från mat och dryck, smuts

664547

2019-07-25