Höganäs AB förvaringskärl Tema keramik

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HÖGANÄSBOLAGET, saltglaserat, närmast kubiskt stengodskärl, med tapphål, 1900-talets första hälft, höjd ca 60, 50 x 50 cm

Bruksslitage, smärre glasyrnagg i överkant, avslaget hörn nedtill

664574

2019-07-28