Bengt Orup ´´Strikt´´ seltserglas
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BENGT ORUP (1916-1996), 12 glas, olika modeller av "Strikt", Johansfors 1950-tal, modellen formgiven 1952, handmålad dekor av ränder i rött, blått, vitt, rosa och gult, höjder 13,5, 10,5, 8, 6 cm
Smärre slitage, en coupeglas med nagg
664582
2019-07-28