Bengt Orup ´´Strikt´´ seltserglas

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BENGT ORUP (1916-1996), 12 glas, olika modeller av "Strikt", Johansfors 1950-tal, modellen formgiven 1952, handmålad dekor av ränder i rött, blått, vitt, rosa och gult, höjder 13,5, 10,5, 8, 6 cm

Smärre slitage, en coupeglas med nagg

664582

2019-07-28