Spegellampett
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGELLAMPETT, 1900-talets första hälft, förgylld och bronserad ramen med pastellage bladrik dekor, krönt av en örn, 2 ljusarmar i mässing, höjd ca 80 cm
Senare förgylld, senare bronserad, senare glas, glaset är något lös i ramen, ställvis förlust av förgyllning och bronsering, fläckar, torrsprickor, lagningar till baksidan av krönan, krönan är möjligtvis tidigare än ramen, några mindre förlust av dekorelementer
664829
2019-07-28