Lanterna mässing

Lanterna mässing
Lanterna mässing
Lanterna mässing
Lanterna mässing
Lanterna mässing
Lanterna mässing
Lanterna mässing
Lanterna mässing

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LANTERNA, 1900-talets första hälft, mässing, klarglas, stämplad "Aug. Jonsson / Stockholm/ Österlånggatan 43", höjd ca 46 cm

Senare elektrifierad, slitage/mindre bucklor, gångjärn på övre lock med skada, bygel för upphängning saknas

664836

2019-07-28