Äldre dissertationer i blandade ämnen
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÄLDRE DISSERTATIONER I BLANDADE ÄMNEN (C:A 450). Parti äldre svenska dissertationer i blandade ämnen, huvudsakligen 1700-tal, mer parten på latin, några på svenska. Juridik, teologi, filologi, naturvetenskap, historia m. m. Tagna ur band. Många sammanhängande, ur redan delvis urplockade samlingsband, några med rester av band (ryggar, främre eller bakren pärmar).
C:a 450-500 st. Ej kollationerade.
Flertalet numrerade med bläck, andra skador kan förekomma, liksom ej kompletta serier.
Ur svenske antikvariatbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) samling.
Se text!
664858
2019-08-25