Karott av pläter
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAROTT, pläter, 1900-talets andra hälft, oktogonal rektangulär form, höjd 19, längd 34 cm
HISTORIK: Gåva från Firma Svenskt Tenns grundare Estrid Ericson till Tore Wretman.
LITTERATUR: Tore Wretman, Mat och minnen, sidan 182
PROVENIENS: Tore Wretman
665169
2019-09-29