Karott av pläter

Karott av pläter
Karott av pläter
Karott av pläter
Karott av pläter
Karott av pläter
Karott av pläter

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KAROTT, pläter, 1900-talets andra hälft, oktogonal rektangulär form, höjd 19, längd 34 cm

HISTORIK: Gåva från Firma Svenskt Tenns grundare Estrid Ericson till Tore Wretman.

LITTERATUR: Tore Wretman, Mat och minnen, sidan 182

PROVENIENS: Tore Wretman

665169

2019-09-29