Stop daterat 1631

Stop daterat 1631
Stop daterat 1631
Stop daterat 1631
Stop daterat 1631
Stop daterat 1631
Stop daterat 1631
Stop daterat 1631
Stop daterat 1631

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOP, fajans, Europa 1600-/1700-tal, målad dekor av växtornamentik i blått och gult mot vit fond, daterat 1631, lock av tenn, höjd 36 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Lagningar, senare fotbeslag och lock, glasyrmistor

665170

2019-09-29