Johan Fredrik Martin etsning

Johan Fredrik Martin etsning
Johan Fredrik Martin etsning

Klubbat för:

1 400 SEK

1 500 SEK

JOHAN FREDRIK MARTIN (1755-1816): Karl XIV Johan & Desideria, akvatint över etsning, linjegravyr och roulettarbete, signerad "Joh. F. Martin" i plåten, mått ca 27,5x20 cm

Litteratur:
H. Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, under "Johan Fredrik Martin / Porträtt", ss. 171-72, nr. 2

Veck, smärre fläckar

665216

2019-08-01