Josefina Holmlund oljemålning

Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning

Klubbat för:

2 000 SEK

3 000 SEK

JOSEFINA HOLMLUND(1827-1905): Munkar i parklandskap med cypresser, olja på duk, inskriberad "Josefina Holmlund gåva till Matilda Ståhle", i blyerts av konstnären på spännramen, mått ca 28x36 cm

Proveniens:
Gåva av konstnären till Matilda Ståhle,
i arv till Major Lars Viktor Ståhle (1866-1947)

Duk med lagning, krackelyr

665229

2019-08-01