Josefina Holmlund oljemålning
Klubbat för:
2 000 SEK
3 000 SEK
JOSEFINA HOLMLUND(1827-1905): Munkar i parklandskap med cypresser, olja på duk, inskriberad "Josefina Holmlund gåva till Matilda Ståhle", i blyerts av konstnären på spännramen, mått ca 28x36 cm
Proveniens:
Gåva av konstnären till Matilda Ståhle,
i arv till Major Lars Viktor Ståhle (1866-1947)
Duk med lagning, krackelyr
665229
2019-08-01