Billmark Panorama Stockholm ca 1850

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BILLMARKS STOCKHOLMSPANORAMA. BILLMARK, CARL JOHAN (ill) & DROINET, FELIX (text). Panorama de Stockholm, pris de la coupole de l´église Skeppsholmen (Ile de l´Amirauté) dessiné d´après nature, lithographié et publié par C. J. BILLMARK. Suivi d´une notice historique et topographique par Felx. Droinet [=pärmtitel]. (Nouvelle edition entierement refaite). Paris, Formentin & Comp./Stockholm, J. C. Hedbom/London, Ackermann & Comp., (Lemercier, ca 1850).

4:o. 270 x 231 mm. 16 s. Litograferad plansch över Stockholm, c:a 290 x 2150 mm. i leporellovikning. Här med den ofta saknade texten: Notice sur Stockholm av Droinet, 16 sidor i 4:o.
Förlagets tryckta pappband med röd klotrygg och sidenknytband (bakre saknas). Baksidan med tryckt karta (Plan de Stockholm et ses environs).

Första upplagan trycktes 1845.

Nött och fläckat band, rester av vitt papper på främre pärm, några skador. Litografin något brunfläckad, mest i marginal och i vikningarna som även är nötta. Bakre knytband saknas.

665453

2019-08-31