Axel Einar Hjorth

Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, soffa / bäddsoffa, mahogny, tillverkad för Ivar Möller hos Nordiska Kompaniet 1929, antikpatinerad björk, svängda sarger, framben med överkragade och kannelerade nedåt avsmalnade ben, lösa stoppade ryggkuddar samt dynor, sitthöjd 40, längd 190 cm

PROVENIENS
Ivar Möller.

An Axel-Einar Hjorth Swedish Grace bed sofa from 1929, Nordiska Kompaniet, Sweden.

Smärre slitage

665485

2019-07-31