Wright - Smitt: Skandinaviens fiskar 3 vol.

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

WRIGHT, WILHELM VON - SMITT, F. A. (3). Skandinaviens fiskar. I-II + Taflor. 2 uppl. 1892-95.

Folio (ca 335x275 mm.). 55 kolorerade kromlitograferade planscher o.a. illustrationer (alla, (alla, varav nr 22 och 27 dubbelnumrerade, 1 svartvit, 15 planscher skadade av skyddspapper som fastnat, några planscher med små spår av skyddspapper).
Gröna hfrbd, sparsamt guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, övre guldsnitt. Tryckt i numrerad uppl., detta nr 463. 3 vol.

Ca 15 planscher med skador av skyddspapper som fastnat. Delvis nötta band, blekta ryggar, ryggar med skador.

665543

2019-08-31