Bibel 1778 i fint band

Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band
Bibel 1778 i fint band

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BIBEL 1778 I FINT BAND. Biblia, thet är: all then heliga skrift, gamla och nya testamentsens, på swensko: med förriga accuratesta editioner jämförd, uti summarier och concordantier noga öfwersedd, och märkeliga rättad, jämte fullkomligt register, och biblisk tideräkning.
Stockholm, J. G. Lange, 1778.

4to (250x200 mm). Två titelblad tryckta i rött och svart.
Samtida skinnband med rikt gulddekorerade pärmar och rygg, metallbeslag och spännen, renoverad med originalrygg uppsatt, nytt skinn till spännen, nya marmorerade försättsblad. Helt delvis ciselerat guldsnitt. Huvudtitelblad med handskrivet ägarmonogram U. V. R. Eftersättsbladen med bl.a. anteckningar om avlidna familjemedlemmar (inga namn nämns) bl.a. daterade 1821 samt några inklistrade etiketter.

Kollationering: (6), 138, 1200, (4), 356 s. (s. 354-56 opaginerade).

Proveniens: Kulla Gunnarstorp.

Bandet renoverat. Delvis nött och med några "stötmärken".

665547

2019-08-31