Lisa Netz oljemålning

Lisa Netz oljemålning
Lisa Netz oljemålning
Lisa Netz oljemålning
Lisa Netz oljemålning
Lisa Netz oljemålning
Lisa Netz oljemålning

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LISA NETZ (1936-2012): Dockansikte, olja på pannå, signerad Lisa Netz, 10x7,5 cm

Historik: Lisa Netz, svensk konstnär.1936- 2012.
Född i Falun. Konstnärlig utbildning på Konstfackskolan 1958-1963. Studier i "hinterglasmalerei" hos Kroatiens främste s.k. bondemålare Mijo Kovacic 1971. Även studier i Spanien och Frankrike. Medlem i BUS. Medlem i Konstringen, Ekerö.

665864

2019-08-02