Käck & Hedbys tuppastake
Klubbat för:
1 300 SEK
1 500 SEK
KÄCK & HEDBYS, "Tuppstake", 1900-talets första hälft, ljusstake för 3 ljus, smide, Leksand, höjd ca 63, bredd 39 cm
HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona
666135
2019-08-04