Bägare och koppar
Klubbat för:
4 400 SEK
1 500 SEK
BÄGARE samt KOPPAR, 3 st, silver, invändigt förgyllt, bägare, Johan Fredrik Hollman (verksam 1775-1828), Skänninge, kopp, Hans Wolrath (verksam 1725-1768), Arboga, 1740, kopp, Alexander Prytz (verksam 1784-1810), Strängnäs, 1804, kopp, Carl Fredrik Seseman (verksam 1781-1819), Arboga,1783, höjd ca 2.5-9 cm, totalvikt ca 102 g
Slitage, anlöpning, ställvis förlust av förgyllning, mindre repor och bucklor
666405
2019-08-06