Tekoppar 6dlr Stig Lindbergs Tahiti
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982), Gustavsberg "Tahiti", tekoppar med fat, 6 dlr, i produktion 1971, screentryckt dekor i olika färger av blommor och blad, stämpelmärkta GUSTAVSBERG TAHITI BENPORSLIN DESIGN: STIG L BÖR HANDDISKAS MADE IN SWEDEN, koppens höjd 6,3 cm, fatets diameter 16,5 cm
Smärre slitage, smärre repor samt krakelyr, brukslitage
666508
2019-08-06