Åke Holm figurin / skulptur Tema keramik
Klubbat för:
850 SEK
2 000 SEK
ÅKE HOLM (1900-1980), figurin/ skulptur, ´Fyllegubbar´, terrakotta, 1930-tal, signerad Å. Holm, höjd ca 21 cm, bredd ca 24,5 cm
LITTERATUR: "Åke Holm Keramiker och skulptör", Ronny Rudolf och Rolf Lindstrup, Höganäs 2016, s. 10
Bränningssprickor
666647
2019-08-07