Kanna och vas Sandviks glasbruk Hald och Gate
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIMON GATE / EDWARD HALD, kanna och vas, Orrefors / Sandvik, 1910-/20-tal, kannan av optikblåst stomatolblå glasmassa, modellnummer E463, vasen av ljusgrön optikblåst glasmassa med påklippt orm nedtill, modellnummer GS85, höjd ca 16 respektive 29 cm
Smärre repor, vasen med beläggning
666787
2019-08-10