Kanna och vas Sandviks glasbruk Hald och Gate

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SIMON GATE / EDWARD HALD, kanna och vas, Orrefors / Sandvik, 1910-/20-tal, kannan av optikblåst stomatolblå glasmassa, modellnummer E463, vasen av ljusgrön optikblåst glasmassa med påklippt orm nedtill, modellnummer GS85, höjd ca 16 respektive 29 cm

Smärre repor, vasen med beläggning

666787

2019-08-10