Per Adde

Per Adde
Per Adde
Per Adde
Per Adde
Per Adde
Per Adde

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PER ADDE (född 1926-), olja på duk, signerad och daterad -63, 59x83 cm.

Adde utbildade sig till ingenjör, men bytte senare till måleri och Hovedskous målarskola i Göteborg 1946-1950, Académie Libre i Stockholm 1953 och Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1955-60.

667061

2019-08-11