Nils Nilsson Skum, samearbete
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Björnjakt med Erik Marsja, signerad och daterad NN Skum 1941, blandteknik, ca 24x33 cm
Av Skum handskriven not a tergo: jag och Erik Marsja i mikael lit for björnjakt till stor järda Tsjaktsja det rei jag fik tre byörn han bar två st. se, Marjas löper med rep när byörn, byörn jömas i bärg hål, men jag kåm när och roba op de byörn håpa och skrika så högt röst att min örårna stom fast, men jag sytta miti järta, de dö ögånblik
667087
2019-08-11