Nils Nilsson Skum, samearbete

Nils Nilsson Skum, samearbete
Nils Nilsson Skum, samearbete
Nils Nilsson Skum, samearbete
Nils Nilsson Skum, samearbete
Nils Nilsson Skum, samearbete
Nils Nilsson Skum, samearbete

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Björnjakt med Erik Marsja, signerad och daterad NN Skum 1941, blandteknik, ca 24x33 cm

Av Skum handskriven not a tergo: jag och Erik Marsja i mikael lit for björnjakt till stor järda Tsjaktsja det rei jag fik tre byörn han bar två st. se, Marjas löper med rep när byörn, byörn jömas i bärg hål, men jag kåm när och roba op de byörn håpa och skrika så högt röst att min örårna stom fast, men jag sytta miti järta, de dö ögånblik

667087

2019-08-11