Tyg på rulle i linne 2 st Jobs handtryck
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOBS HANDTRYCK, linnetyg på rulle, 2 st, "Empire", nr 6718, ca 28+20 m x 101 cm,(bildytan 81 cm bred), med originaletikett
Historik: Systrarna Lisbet Jobs (1909-1961) och Gocken Jobs (1914-1995) skapade keramik och textil som fick de svenska hemmen att blomma. Sedan starten på 1940-talet har närmare 500 mönster överförts till tyg. Idag är ett 80-tal av dem i produktion, många finns också i flera olika färgställningar. Utöver tygerna i metervara trycker Jobs Handtryck också bonader, tabletter och löpare.
667186
2019-08-12